Jakiś czas temu pisałam o hostingu, jeśli nie czytałyście tamtego posta, to polecam od niego zacząć, bo jest to ważna podstawowa wiedza. Jeśli już wiecie, co to jest hosting (a może i same go posiadacie), to zapraszam do dzisiejszej lektury, która wprowadzi was w świat domen 🙂
Czym jest domena?
Jeśli hosting wyobrazimy sobie jako działkę, na której stawiamy nasz dom, to domena będzie adresem tej działki. Każda strona w internecie ma swój unikalny adres. Bardzo często ten, który przydzielają nam automatycznie, jest mało atrakcyjny. Dla przykładu wszystkie blogi stworzone na platformie blogger będą miały adres:
www.nazwabloga.blogger.pl
Jest tak dlatego, że zostały stworzone w obrębie domeny www.blogger.pl. Ta domena nie jest naszą własnością, a jedyną rzeczą, do której dostajemy dostęp, jest jej subdomena.
Co to jest subdomena?
Jest to taka domena w domenie (takie trochę masło maślane :)). Możemy to przyrównać do adresu bloku i mieszkań, które się w nim znajdują. Domena www.blogger.pl będzie takim blokiem. Każdy założony blog będzie tylko mieszkaniem w tej domenie.
Po co nam własna domena?
Domena pozwala Twoim czytelnikom znaleźć Twój blog i łatwiej go zapamiętać!
Pamiętaj, że adres bloga pozwala ludziom w prosty sposób cię odnaleźć. Dlatego warto zadbać o to, aby mieć jak najprostszą do zapamiętania domenę. Oczywiście nie jest to rzecz niezbędna, ale sama pomyśl o ile prościej podać komuś swój adres bloga, jeśli jest on np. www.wp.pl zamiast www.wirtualnapolskaportal.pl. Widzisz różnicę? 🙂
Czy musisz mieć domenę?
Oczywiście, że nie ale nie mając domeny, tracisz na promocji strony. Domena pomaga w promowaniu strony i ułatwia życie, ale na pewno nie jest niezbędna do prowadzenia bloga czy strony. Warto tutaj wspomnieć, że jeśli masz stronę, to posiadanie domeny ułatwi Ci życie, jeśli np. będziesz zmieniać hosting. Jeśli np. zmieniasz platformowe blogową z bloggera na wordpress, wystarczy wtedy, że przepniesz domenę w nowe miejsce a Twoi czytelnicy, wpisując Twój adres bloga, będą przechodzić już w nowe miejsce. Nie powinnaś też wtedy stracić swojej pozycji w wyszukiwarkach czy statystyk. Oszczędzi Ci to sporo nerwów :)Domenę, możesz też zakupić, nie posiadając strony i używać jej, aby mieć prostszy adres e-mail. Większość sprzedawców domen pozwala na stworzenie kilku adresów e-mail w obrębie danej domeny. Czyli po zakupie adresu np.:
www.mojanowastrona.pl
Możemy stworzyć adres e-mail wyglądający np. tak: Imię@mojanowastrona.pl.
Przekierowanie a podpięcie
Ważną kwestią przy zakupie domeny jest też sposób, w jaki będzie ona działać. Każda domena może być ustawiona na dwa sposoby:
Domena przekierowana na twoją stronę
Oznacza to, że po wpisaniu adresu danej domeny użytkownik zostanie przekierowany na Twoją stronę. Kiedy już na niej będzie, wszystkie podstrony będą funkcjonować w starej domenie. Dodatkowo stara domena dalej będzie działać. Przekierować, możesz tyle domen, ile tylko masz. Oznacza to, że do Twojej strony może prowadzić wiele adresów.
Domena podpięta pod twoją stronę
Oznacza to, że wymieniasz obecny adres strony na nowy. Wszystkie Twoje podstrony zaczynać się będą teraz, od adresu nowej domeny a stara domena przestanie działać lub jak np. w przypadku bloggera będzie miała ustawione przekierowanie na Twoją nową domenę. Możesz mieć tylko jedną podpiętą domenę naraz.
Którą opcje powinnaś wybrać?
Jeśli posiadasz jedną domenę, to zawsze powinna być ona podpięta. Jeśli masz jakieś dodatkowe domeny, możesz je przekierować, ale jeden adres to zwykle wystarczająco.
Ten post nie wyczerpuje tematu domen nawet w połowie. Nie chciałam jednak aby ilość wiedzy była zbyt przytłaczająca. Postaram się w najbliższym czasie przygotować post, który pomoże wam z zakupem domeny i wyborem odpowiedniej końcówki dla domeny, bo wiem, że czasem bywa to problemem.
Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie do posiadania domeny piszcie śmiało w komentarzach!
Dodaj komentarz