Nie tak dawno pisałam wam, dlaczego warto kupować czcionki, zamiast korzystać z tych darmowych. I chociaż dalej nie zmieniłam zdania co do płatnych krojów pisma to zdaje sobie sprawę, że bywają projekty, do których darmowe czcionki w zupełności wystarczą. Zamiast jednak korzystać z tego, co mamy domyślnie na komputerze, warto poszperać trochę w poszukiwaniu darmowych, ale ciekawych rozwiązań. Dziś pokaże wam moje trzy ulubione strony do pobierania czcionek za darmo i powiem wam, dlaczego korzystam akurat z tych.
1. Google Fonts
Strona googli może nie zachęca rozbudowanym wyglądem, ale za to wszystkie umieszczone tu czcionki można używać komercyjnie, dodatkowo przygotowane są od razu do łatwego wgrania na stronę (uwaga potrzebna jest do tego, chociaż podstawowa wiedza odnoście HTML i CSS).
Jeśli chcemy tylko ściągnąć czcionkę, aby używać ją do projektów na komputerze wystarczy kliknąć to małe czerwone kółko na prawo od nazwy czcionki. Zaznaczyłam wam to na obrazku:
Możemy wybrać więcej niż jedną czcionkę. Wszystkie pojawią się w tym szarym pasku w prawym dolnym rogu. Aby podejrzeć wybrane czcionki i je pobrać wystarczy go kliknąć. Pokaże nam się wtedy coś takiego:
Niestety wydaje mi się, że nie ma polskiej wersji Google Fonts – jeśli jest proszę dajcie znać!
2. Font Squirrel
Czyli czcionkowa wiewiórka! Jak strona sama mówi o sobie, zawiera tylko czcionki, które można używać wszędzie nawet komercyjnie. Jest to dobre, bo nie musimy za każdym razem sprawdzać licencji i możemy tych czcionek używać nawet do projektów, które chcemy ewentualnie sprzedać (np nadruki na koszulki czy kubki).
Pobieranie z tej strony jest troszkę prostsze niż z Google Fonts, gdyż nie musimy nic dodawać do swojej kolekcji tylko każdą czcionkę ściągamy pojedynczo klikając po prostu w przycisk ‚download’.
3. Dafont
Ta strona posiada znacznie większy wybór czcionek niż te opisane wyżej. Nie wszystkie czcionki zawarte tutaj możecie jednak używać komercyjnie. Po prawej stronie nad szarym przyciskiem ‚Download’ zawsze znajdziecie informacje jak daną czcionkę można używać.
Rodzaje licencji dostępne na tej stronie to:
- Public domain / GPL / OFL – Czcionkę można wykorzystywać w dowolnym celu
- 100% Free – Tak samo jak ‚Public domain’
- Free for personal use – Możemy czcionkę używać tylko w celach prywatnych.
- Donationware – Autor prosi o dobrowolną zapłatę za używanie czcionki (często minimalna kwota takiej zapłaty jest podana przez autora).
- Shareware – Darmowa ale tylko przez jakiś czas. Jeśli używamy jej przez dłuższy okres należy za nią zapłacić.
- Demo – Wersja demonstracyjna. Bardzo często takie czcionki nie mają wszystkich znaków.
- Unknown – Licencja nieznana. Można używać na własne ryzyko czego raczej nie polecam:)
Więcej o prawach autorskich przeczytacie w poście o rodzajach licencji z którymi najczęściej spotkacie się w internecie oraz w moim wpisie, który porusza różnice między inspiracją a kradzieżą.
Polskie strony z czcionkami
Niestety nie znam takich które warte byłyby mojego polecenia. Jeśli wy z jakiś korzystacie – dajcie znać 🙂 Chętnie je tu dodam i może komuś się przydadzą.
Jeśli szukacie więcej inspiracji to zachęcam do przejrzenia postów z moim ulubionymi skryptowymi i szeryfowymi czcionkami!
Dodaj komentarz